The Basketball NSW finals will be played at Maitland Federation Centre this weekend with more than 1500 people expected to converge on the city.
Subscribe now for unlimited access.
$0/
(min cost $0)
or signup to continue reading
The event will include semi-finals and grand finals for the Waratah Championship, State and Youth league competitions in both men's and women's competitions across Saturday and Sunday.
The Mercury's Ben Gavin takes a closer look at each division with the Maitland Mustangs represented in the men's youth league second tier.
Youth League Men's Division 1
The top four teams competing against each other in this year's finals are not in that position by mistake.
North Sydney, Blacktown, Manly and Sydney were the most dominant teams this season in youth league men's division one and each earned their spot in the finals.
Norths Bears finished on top of the ladder and will be hard to defeat with an almost unstoppable offense - they face off against the Sydney Comets first.
The Blacktown West Storm finished second on the table and face off against the Manly Warringah Sea Eagles first, who will struggle to score against Blacktown's well balanced offensive and defensive game.
Youth League Men's Division 2
The Penrith Panthers and Maitland Mustangs were the most dominant teams this season in the youth league men's second division.
The Sydney Uni Spiders and the Central Coast Crusaders came in third and fourth spots respectively, with the Crusaders just falling into the play-offs based on for and against.
The Panthers will prove to be the most destructive team in the finals as they finished the season undefeated, and teams need to step up their game in order to beat them.
Youth League Women
Despite the Sydney Comets and Sutherland Sharks coming in third and fourth on the ladder, this finals should come down to the Hills Hornets and Central Coast Crusaders who were clearly the most dominant teams in the youth league women's competition.
Both teams finished 14-2 and are both offensive and defensive power houses.
If the finals come down to these two teams it will be an exciting game and it will be a good chance for league leading scorer and Hills Hornets player Casey Samuels to showcase her skills.
State League Men
The first game of the day will be a showdown between the Lithgow Lazers and Bankstown Bruins, both of which finished at the top of their pools.
Bankstown took the first game during the regular season between the two but everyone knows finals basketball is a whole other ball game. This will be one of the best games of the day, with leading scorers Michael Cox and Shontiauius Mallory going head to head.
The second game between the Hills Hornets and Sutherland Sharks will also be a battle to the final buzzer.
Both sides are almost identical in offense, however, Hills excellent defensive might prove to be an issue for Sutherland.
State League Women
The number one team in the state league women's competition, the Coffs Harbour Suns, will face off against the Wagga Wagga Blaze at 3pm on Saturday.
Coffs Harbour will prove difficult to defeat with their league leading offense and defence, however, it wouldn't be the first time an underdog has come through to take the victory.
The second game between the Queanbeyan Yowis and Newcastle Hunters will be a much harder game to pick with both teams having above average defences and offenses.
This match up will come down to who wants it more.
One player the Hunters will have to watch will be Kristen Langhorn, who led the team and league in scoring with 24.25 points a game.
Championship League
The champion's league will be a showdown between the best of the best.
The men's league will involve North Sydney against Sutherland in game one and the Sydney Comets against Manly in game two.
The women's league will see Hornsby versing Penrith in game one and Hills tackling North Sydney in game two.
Every single team has potential to take home the trophy and it will be exciting to see which team wants it the most.
Saturday Draw (Semi Finals)
9am - Central Coast v Sutherland YW1 Court 1
9am - Bankstown v Lithgow SLM Court 2
9.30am - Norths v Sydney Comets YM1 Court 4
11am - Maitland v Sydney Uni Spiders YM2 Court 1
11am - Blacktown West v Manly YM1 Court 2
11.30am - Hills v Sydney Comets YW1 Court 4
1pm - Hills v Sutherland SLM Court 2
1.30pm - Hornsby v Penrith CW Court 1
1.30pm - Penrith v Blacktown West YM2 Court 4
3pm - Coffs Harbour v Wagga Wagga SW Court 2
3.30pm - Hills v North's CW Court 1
3.30pm - Queanbeyan v Newcastle SW Court 4
5.30pm - Norths v Sutherland CM Court 1
7.30pm - Sydney Comets v Manly CM Court 1
Sunday Draw (Grand Finals)
9am - Youth Women Div 1 Court 4
9.30am - Youth Men Div 1 Court 1
11am - State League Men Court 4
11.30am - Youth Men Div 2
1pm - State League Women Court 4
2.30pm - Championship Women Court 1
4.30pm - Championship Men Court 1